Istraživački centar „Josip Ressel“ je u listopadu prošle godine aplicirao projekt uređenja „Pješačke poučne staze ‘Gljive Kontije'” za Korisnika Istarski mikološko-gljivarski savez na natječaj za mjeru M08, tip operacije 8.5.2. „Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture“ u sklopu Programa ruralnog razvoja RH. Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je donijela odluku o prihvatljivosti projekta gdje je Korisnik ostvario maksimalnih 40 bodova te je u cijelosti prihvaćen traženi iznos sredstava za realizaciju projekta koji iznosi 671.716,75 kn.
Lokacija zahvata nalazi se na području općine Vrsar, u poznatoj i prelijepoj šumi Kontija. Koncept staze zasniva se na poštivanju šumske lokacije i postojećih krajobraznih vrijednosti prostora, a cilj je pružiti jedinstven edukativni sadržaj uz boravak i rekreaciju na otvorenom. Korisnik je u mogućnosti saznati sve o lokaciji u kojoj se nalazi, s naglaskom na gljive kao specifičnost područja i njegovu bioraznolikost.
Staza je kružnog tipa. Ukupna duljina staze iznosi 2.950 m. Funkcionalno, podijeljena je na dvije cjeline koje se mogu koristiti i kao zasebne staze. Segment staze A ukupne je duljine 1.668 m, a segment staze B ima duljinu 1.282 m te se kružno nadovezuje na segment A i predstavlja njegov produžetak u cilju dužeg boravka onih korisnika koji imaju na raspolaganju više vremena.
Staza službeno započinje (i završava) kod samostana Sv. Mihovila, gdje je smješten reprezentativni ulaz u stazu u obliku drvene strukture koja nosi natpis s imenom staze. Uz nju, smještene su dvije apstraktne drvene gljive koje naglašavaju tematsku opredijeljenost staze. Takve se drvene gljive u više točaka pojavljuju duž staze čime služe i kao orijentir u prostoru.
Duž staze se planira postaviti i urediti slijedeće sadržaje:
edukativne ploče, klupe, klupe sa stolovima, nadstrešnica, sprave za dječju igru, edukativna zona, točka značajne vizure, informativne i signalne ploče.
Ovim zahvatom želi se usmjeriti pažnju budućih korisnika poučne staze na izrazito zanemarenu, ali važnu skupinu organizama te edukativnim sadržajima povećati znanje i svijest ljudi o gljivama i njihovoj sociološkoj i ekološkoj ulozi. S obzirom na specifičnu temu staze, koja još nije obrađena na ovakav način u Istri, ali i šire, potencijalni korisnici očekuju se iz čitave Istre, regije i inozemstva.
Projekt su izradili i aplicirali na natječaj djelatnici ICPA, i to dr.sc. Željko Zgrablić, Ivana Antolović Smoljan, Anton Brenko i Mihael Srdoč u suradnji sa ovlaštenom projektanticom Blaženkom Cindrić, mag.ing.aedif.