Očuvanje genetske raznolikosti šumskih vrsta osnova je za kontinuirano i pravilno gospodarenje i očuvanje prirodnog sastava šumskih sastojina, što je jedan od ciljeva ovog Zavoda. Genetska raznolikost važan je preduvjet za prilagodbu vrsta šumskog drveća promjenjivim uvjetima okoline. Kako bi mjere za očuvanje određene vrste bile uspješne, potrebno je poznavati njihovu genetsku raznolikost i građu, odnosno njihov genofond.
U sklopu Zavoda za genetiku, oplemenjivanje šumskog drveća i sjemenarstvo nalaze se sjemenska štedionica i sjemenska banka koje će sukladno Zakonu o šumskom reprodukcijskom materijalu služiti za osiguravanje rezervi sjemena za potrebe održivog gospodarenja šumama i očuvanje genofonda.
Istraživanje genetske raznolikosti šumskih vrsta drveća preduvjet je očuvanja stabilnosti ekosustava. Kod šumskog drveća, očuvanje gena predstavlja održavanje evolucijski stvorenog adaptacijskog potencijala pojedine vrste, a time ujedno i očuvanje šuma, te cjelokupnog ekosustava.
Sjeme je temeljni čimbenik opstanka različitih ekosustava. U šumarstvu mu se mora posvetiti osobita pozornost radi specifičnosti koje su vezane uz šumsko drveće, a to su: dugački ciklus rasta i razvoja, velike površine, male mogućnosti primjene agrotehničkih mjera itd. Uporaba sjemena visoke kvalitete (i genetičke i fiziološke) omogućava korisnicima uspješnu i učinkovitu proizvodnju. Kvalitetno sjeme nikada nije skupo, ono se uvijek isplati. Poznavanje kvalitete sjemena služi kao smjernica tijekom proizvodnje, trgovine i skladištenja s ciljem postizanja uspješne i učinkovite proizvodnje. Za ispitivanje kvalitete sjemena koriste se validirane, međunarodno priznate metode koje propisuje International Seed Testing Association (ISTA).
Zavod za genetiku, oplemenjivanje šumskog drveća i sjemenarstvo bavi se sljedećim aktivnostima:
Oplemenjivanje
Šumsko sjemenarstvo
Očuvanje genofonda zaštićenih stabala
Zavod za genetiku, oplemenjivanje šumskog drveća i sjemenarstvo već 10 godina kontinuirano provodi projekte očuvanja genofonda zaštićenih stabala na području Republike Hrvatske. Brojna stabla značajna su radi visoke estetske vrijednosti te nose povijesnu simboliku kao svjedoci nekadašnjih vremena, a ujedno su uvrštena i na Popis zaštićenih stabala. Obzirom da klimatske promjene kao i drugi čimbenici negativno utječu na stabla i uzrokuju njihovo propadanje, Hrvatski šumarski institut ima misiju očuvanja istih u njihovom „izvornom“ obliku, kako bi se sačuvala osebujnost i bogatstvo hrvatske kulturne i prirodne baštine. Uzgojem i proizvodnjom sadnica izvornog genetskog materijala, spriječen je gubitak takvih jedinstvenih i neprocjenjivih gena. Projekti se ugovaraju na godišnjoj razini, a implementacija se provodi kroz više faza koje obuhvaćaju proizvodnju klonova, izdavanje certifikata – svjedodžbe o porijeklu sadnog materijala od strane Hrvatskog šumarskog instituta, održavanje biljaka i osnivanje živog arhiva.
Hrvatski šumarski institut trenutno implementira šest projekata Očuvanja genofonda zaštićenih stabala:
Cilj Projekta je: proizvodnja klonova, dobivanje certifikata – svjedodžbi o izvornosti porijekla sadnog materijala, odnosno o dobivanju genetski identičnih „novih stabala“ kojim će se omogućiti vječnost ovim zaštićenim stablima. Preuzmi BROŠURU.
PROJEKTI
LABORATORIJ