Temeljni cilj uređivanja šuma jest izrada planova i programa gospodarenja šumskim resursima odnosno propisivanje smjernica na koji način i u koju svrhu treba gospodariti nekom šumom, a da se pritom osigura potrajnost korištenja drvnog bogatstva uz istovremeno održavanje stabilnosti i očuvanje šumske bioraznolikosti za buduće generacije – tzv. načelo potrajnog gospodarenja.
Osim glavnog šumskog proizvoda – drveta – šume pružaju i cijeli niz drugih usluga poput socijalnih (turizam, rekreacija, itd.) i drugih općekorisnih funkcija (smanjenje razine CO2, pročišćavanje vode i zraka, očuvanje tla od erozije itd.). U posljednjih desetak godina na važnosti ponovo dobiva i najstariji oblik korištenja drveta – drvo kao obnovljivi, ekološko prihvatljiv izvor energije.
Promijenjene stanišne i klimatske prilike s jedne strane te razvoj novih tehnologija s druge, uvjetuju razvoj istraživačkih aktivnosti Zavoda za uređivanje šuma i šumarsku ekonomiku u više smjerova.
U zavodu se obavljaju temeljna istraživanja te stručni poslovi vezani za šumarske specijalnosti uređivanje šuma (istraživanje rasta i prirasta, bilanca i kruženje ugljika s aspekta gospodarenja šumama, primjene daljinskih istraživanja u uređivanju šuma, istraživanje šumske biomase u pogledu kvalitativnih i kvantitativnih značajki) te šumarsku ekonomiku sa šumarskom politikom (vrednovanje multifunkcijskih uloga šuma te drugih nedrvnih odnosno nedrvoproizvodnih šumskih proizvoda i usluga).
Temeljna istraživanja:
Stručna djelatnost:
Detaljnije navodimo nekoliko važnijih istraživačkih aktivnosti Zavoda, kao što su:
PROJEKTI