„Introducirane vrste drveća u Europi s gledišta klimatskih promjena: izazovi, rizici, mogućnosti“
1. NNEXT ljetna škola održana je u Hotelu Panorama u Zagrebu te na pokusno-nastavnom objektu Šumarskoga fakulteta u Zalesini, u razdoblju 23. – 27. kolovoza 2016. godine. Ljetnu školu organizirao je Hrvatski šumarski institut u sklopu međunarodnog COST projekta FP 1403 NNEXT. Osnovni cilj ove ljetne škole bilo je potaknuti promišljanja i utjecati na stavove mladih europskih i hrvatskih znanstvenika o (I) mogućnostima koje nam osiguravaju alohtone vrste drveća u Europi te (II) o tek proizašlim dvojbama i rizicima u njihovom gospodarenju. Cilj je također bio razmjena znanstvenih iskustava i spoznaja među mladim znanstvenicima kako bi se stvorila mreža za buduću međunarodnu suradnju.
U školi je sudjelovalo četrnaest mladih znanstvenika iz dvanaest, te ukupno šest predavača iz četiri europske zemlje. Ekologija i produktivnost introduciranih vrsta i njihovih provenijencija u usporedbi s autohtonim vrstama drveća prikazane su na različitim primjerima (kako prirodnim sastojinama tako i pokusnim plohama) u četiri različite bio-klimatske regije Republike Hrvatske. Prikazane pokusne plohe prate se već pedeset godina, a terenski je dio ljetne škole obuhvaćao pet Uprava šuma (Zagreb, Koprivnica, Karlovac, Delnice, Buzet).
Mogućnosti uzgajanja alohtonih vrsta mogu biti velike, na primjer: popunjavanje progala i plješina nakon različitih kalamiteta; poboljšanje proizvodnje i kvalitete kao i raznolikosti šumskih proizvoda; širenje ili stvaranje novih lokalnih tržišta; poboljšanje proizvodnje sirovina za bioenergiju; bolje iskorištenje postojećih kapaciteta (pošumljavanje); povećanje opće stabilnosti šuma; smanjenje povezanosti gorivog materijala, bolesti i nametnika; pomoć u potrajnom gospodarenju šuma, tla i opće korisnih funkcija šuma; etc.
Međutim, osim široke palete mogućnosti, uz introducirane vrste drveća povezani su i mnogobrojni izazovi i rizici, o kojima se raspravljalo tijekom ljetne škole. Također, sudionici još zajednički rade na pripremanju konačnih zaključaka i rasprava vezanih za mogućnosti, izazove i rizike unošenja, ali i uzgajanja ovih vrsta kako danas tako i u budućnosti. Više informacija biti će dostupno nakon što ovaj zajednički rad bude dovršen i objavljen.
Organizatori: dr. sc. Sanja Perić i dr. sc. Martina Tijardović
Predavači:
- Prof. dr. sc. Valeriu-Norocel Nicolescu – Faculty of Silviculture and Forest Engineering, Transilvania University of Brasov, RUMUNJSKA
- Dr. sc. Andreas Rigling– Swiss Federal Research Institute WSL, ŠVICARSKA
- Prof. dr. sc. Robert Brus – University of Ljubljana, Biotechnical Faculty, SLOVENIJA
- Dr. sc. Martina Tijardović, scientific assistant at Department for Silviculture, Croatian Forest Research Institute, HRVATSKA
- Dr. sc. Sanja Perić, scientific advisor at Department for Silviculture, Croatian Forest Research Institute, HRVATSKA
- Prof. dr. sc. Milan Oršanić, – Faculty of Forestry, University of Zagreb, HRVATSKA
This slideshow requires JavaScript.