+385 (0)98 324795, +385 (0)98 340497

Održana edukacija za rad sa hiperspektralnim senzorom

10/04/2026

U Hrvatskom šumarskom institutu 7. travnja 2026. održana je stručna edukacija o radu s hiperspektralnim senzorom Resonon Pika L, koji se upotrebljava na bespilotnoj letjelici DJI Matrice 400.

Edukaciju je vodio dr. sc. Nikola Zorić, koji je osposobljavanje za korištenje sustava završio u sjedištu proizvođača. Zahvaljujući tome, detaljno je upoznat s tehničkim karakteristikama senzora, njegovom integracijom s letjelicom te kompletnim procesom prikupljanja i obrade podataka.

Tijekom edukacije polaznici su se upoznali s osnovnim obilježjima hiperspektralnog senzora, načinom njegove instalacije na platformu bespilotne letjelice, pripremom misije i planiranjem prikupljanja podataka u okruženju Ground Station, provedbom leta te aktivnostima nakon leta, uključujući pregled i osnovnu obradu podataka u softveru Spectronon.

Kroz teorijski i praktični dio sudionici su stekli uvid u cjelokupan radni proces s hiperspektralnim sustavom, od pripreme opreme i planiranja snimanja do upravljanja prikupljenim podacima i njihove početne analize. Ovakva edukacija predstavlja važan iskorak u jačanju kapaciteta Instituta za primjenu naprednih tehnologija daljinskih istraživanja u šumarstvu i drugim srodnim istraživačkim područjima.

 

NAJNOVIJE

Skip to content