Od 12. do 15. svibnja 2025. godine u Ponta Delgadi, na otoku São Miguel (Azori, Portugal), održana je peta radionica SELINA projekta te drugi projektni sastanak svih partnera. U organizaciji Sveučilišta Azora (UAC), radionica je okupila stručnjake iz 50 partnerskih organizacija iz svih 27 država članica EU, kao i iz Norveške, Švicarske, Izraela i Ujedinjenog Kraljevstva.
Radionica je bila posvećena ključnoj temi projekta SELINA – integraciji: povezivanju znanja, podataka, metoda i dionika u svrhu jačanja uloge informacija o bioraznolikosti, stanju ekosustava i uslugama ekosustava u procesima donošenja odluka.
Na radionici i sastancima raspravljalo se o:
- napretku rada na polovici projekta,
- lekcijama naučenima kroz testiranje SELINA okvira za integriranu procjenu ekosustava (FIEA),
- ulozi integracije u znanstvenom radu, praksi donošenja odluka, angažmanu dionika i razvoju smjernica što će biti sastavni dio Priručnika sa uputama (Compendium of Guidance) kao jednog od razultata projekta.
Posebno vrijedan dio radionice bio je terenski posjet Centru za zaštitu prirode “Centro Ambiental do Priolo”, gdje su sudionici upoznati s naporima očuvanja endemske vrste ptice Azorske zebe te provođenjem restauracije njenog staništa u šumskom rezervatu Cancela do Cinzeiro, povezane s projektnim aktivnostima na testnoj lokaciji São Miguel.
Događanje je također uključilo:
- sastanak Izvršnog odbora projekta SELINA
- sastanak Međunarodnog savjetodavnog odbora,
- sastanak Skupštine projekta,
- poseban program za mlade znanstvenike u ranoj fazi karijere
Radionica je omogućila intenzivnu razmjenu znanja između istraživača i praktičara, kao i koordinaciju sljedećih koraka u provedbi projekta. Aktivno se radilo na dovršavanju planiranih isporučevina te na znanstvenim radovima. Kao dio tima Hrvatskog šumarskog instituta na radionici i drugom projektnom sastanku sudjelovale su dr.sc. Dijana Vuletić i dr.sc. Martina Kičić. SELINA nastavlja s razvojem alata i smjernica koji će omogućiti temeljitu, interdisciplinarnu i primjenjivu procjenu prirodnog kapitala, u skladu s ciljevima Strategije EU za bioraznolikost do 2030. i Europskog zelenog plana.