+385 (0)98 324795, +385 (0)98 340497

Enhancing forest monitoring of OAK forests in South-East Europe – OAKS

Međunarodni projekt

STATUS: Aktualan
Početak: 04. srp 2024.
Kraj: 04. sij 2026.

SAŽETAK:

Pretpostavlja se da će promjene klime i druge globalne promjene značajno utjecati na šumske ekosustave Europe iako postoje velike nesigurnosti u svezi jačine i karaktera klimatskih promjena, osobito na regionalnoj razini. Jugoistočna Europa predstavlja najugroženije područje u Europi i već se susreće s velikom učestalošću sušnih pojava. S obzirom na to postoji velika potreba za boljim praćenjem šuma koje bi obuhvaćalo terestričke i daljinske tehnike praćenja. Ova tema je također u fokusu Europske unije, što je vidljivo iz Prijedloga nove uredbe o okviru za praćenje otpornosti europskih šuma, gdje se predviđa sveobuhvatan, visokokvalitetan sustav praćenja šuma kako bi se suprotstavilo novim pritiscima i opasnostima. Postojeći programi praćenja, poput UNECE ICP Forests, sa svojom usklađenom metodologijom praćenja, proširenom dodatnim, suvremenim tehnologijama, mogu predstavljati čvrstu osnovu za takav sustav praćenja. Zbog složenih sastojinskih i ekoloških uvjeta, ekosustavi šuma hrasta lužnjaka koji zauzimaju velike nizinske površine u jugoistočnoj Europi više nisu tako stabilni kao što su nekad bili.

Stoga su ciljevi predloženog projekta:

  • unaprijediti postojeće intenzivno praćenje na ICP Forests plohama hrasta lužnjaka u jugoistočnoj Europi (Slovenija, Hrvatska i Srbija) kako bi se povezala dostupnost vode s rastom drveća.
  • provesti paralelna terestrička i daljinska mjerenja stabala hrasta lužnjaka kako bi se utvrdila povezanost stvarnih fizioloških podataka i vegetacijskih indeksa dobivenih iz multispektralnih slika
  • pružiti projektu FORWARDS podatke gotovo u stvarnom vremenu o rastu drveća u odnosu na vremenske uvjete i stanje vlage u tlu tijekom trajanja projekta i dodatne tri godine. U tu svrhu, iskoristit će se postojeći zapadno-istočni klimatski/oborinski gradijent u obliku triju intenzivnih ploha za praćenje ICP Forests, po jedna u svakoj zemlji.
KLJUČNE RIJEČI: hrast lužnjak, daljinska istraživanja, ICP Forests, monitoring, FORWARDS, ekofiziologija
Skip to content