Lead partner (voditelj projekta): Dr. Debojyoti Chakraborty, Austrian Research Centre for Forests (BFW)
Email: debojyoti.chakraborty@bfw.gv.at
Zaštita bioraznolikosti, promicanje prilagodbe i ublažavanja klimatskih promjena ključni su izazovi za regiju Srednje Europe (SE). Rješenja temeljena na prirodi (NBS) su akcije usmjerene na zaštitu, održivo upravljanje i obnovu ekosustava, s ciljem rješavanja društvenih izazova uz pružanje dobrobiti za ljude i bioraznolikost. Šume Srednje Europe čuvaju bioraznolikost, pružaju ekosustavne usluge (ES), otvaraju radna mjesta te predstavljaju isplativo rješenje za ublažavanje klimatskih promjena. Međutim, šume u SE su degradirane zbog klimatskih promjena, poremećaja i neodrživog upravljanja. Ovi čimbenici utječu na šume izvan nacionalnih granica zemalja SE, te ih stoga nije moguće riješiti nacionalnim i regionalnim pristupima. Kako bi se osigurala funkcija šuma u promjenjivoj klimi i preokrenula degradacija, potrebna je transnacionalna obnova. Iako je degradacija šuma transnacionalni izazov, ne postoji zajednička definicija degradacije i obnove u zemljama SE. Nedostatak transnacionalnih smjernica za obnovu i nacionalne politike koje ograničavaju materijale za sadnju šuma dodatno otežavaju obnovu.
Cilj projekta RE-ENFORCE je olakšati obnovu degradiranih šumskih ekosustava u SE putem rješenja temeljenih na prirodi (NBS) poticanjem transnacionalne suradnje. To će se postići razvojem transnacionalnih strategija i identifikacijom prioritetnih područja za obnovu šuma, testiranjem tih strategija kroz 6 zajednički razvijenih pilot akcija, te integriranjem karata ključnih čimbenika i lekcija naučenih iz pilot akcija za razvoj transnacionalnih rješenja za obnovu šuma i izradu web-baziranog sustava za podršku odlučivanju (DSS). Ovaj inovativni web-bazirani DSS pružit će zaštitarima prirode, planerima krajolika, građanima i donositeljima politika jednostavan pristup NBS-ovima specifičnim za određene lokacije radi obnove šuma. Također je planirana inovativna studija s ciljem financiranja aktivnosti obnove putem ekonomskih instrumenata poput tržišta ugljika. Projekt RE-ENFORCE osigurava participativno donošenje odluka i dugoročnu viziju obnove šuma širenjem stručnosti, testiranjem NBS-a u pilot akcijama te olakšavanjem dugoročne transnacionalne suradnje među partnerima i izvan njih.
Hrvatski šumarski institut (HŠI) je jedan od partnera u projektu RE-ENFORCE, koji predstavlja Republiku Hrvatsku među osam srednjoeuropskih zemalja uključenih u projekt. HŠI je voditelj Radnog paketa 1 (WP1) i odgovoran je za koordinaciju i provedbu projektnih aktivnosti u svim radnim paketima u Hrvatskoj. U sklopu planiranih pilot aktivnosti i dostupnosti dosad razvijenih rješenja, HŠI planira predstaviti jedno pilot područje gdje se u suradnji s Hrvatskim šumama provode aktivnosti obnove degradiranih ekosustava. Pilot projekt fokusira se na obnovu 1200 m² degradirane šume bukve u blizini Jastrebarskog, s ciljem utvrđivanja kako prethodno prilagođavanje suši može povećati otpornost i prilagodljivost sadnica bukve, te poboljšati stope preživljavanja i osigurati održivu obnovu šuma.
KOORDINATOR PROJEKTA:
PROJEKTNI TIM:
KONTAKT OSOBA:
PROJEKTNI PARTNERI: