+385 (0)98 324795, +385 (0)98 340497

Systemic solutions for upscaling of urgent ecosystem restoration for forest-related biodiversity and ecosystem services (SUPERB)

Međunarodni projekt

STATUS: Aktualan
Početak: 01. pro 2025.
Kraj: 30. stu 2025.

SAŽETAK:

Šumski ekosustavi izloženi su višestrukim pritiscima izazvani sve intenzivnijim i učestalijim ugrozama pa tako kontinuirano raste i potreba za njihovom obnovom. Projekt SUPERB  je jedan od četiri projekta financirana od strane Europske komisije kojima je cilj obnova prirodnih ekosustava. Glavni cilj projekta je stvoriti povoljno okruženje za ključne promjene u obnovi šuma i šumskih ekosustava. Financiran je u okviru EU Green Deal-a koji podupire obnovu tisuće hektara šumskih ekosustava diljem Europe. Na 12 demonstracijskih područja diljem Europe, projekt SUPERB kroz praktične primjere pokazuje odgovore na ključna pitanja i izazove obnove i prilagodbe šuma na klimatske promjene. Demonstracijska područja obuhvaćaju nekoliko stotina hektara šumskih površina s potencijalom povećanja opsega na više od milijun hektara u sljedećih 10-15 godina. Projekt koristi opsežna interdisciplinarna i praktična znanja koja proističu iz vrijednih lekcija naučenih iz uspješnih, ali i neuspješnih aktivnosti obnove i prilagodbe šuma. Postojeća stručna i znanstvena saznanja se sintetiziraju u jedinstvenu, interaktivnu bazu podataka (Gateway) za potrebe budućih aktivnosti obnove šuma. Projektom se prikupljaju i prikazuju aktivnosti potrebne za obnovu različitih vrsta šumskih ekosustava, a koje se provode u partnerstvu s lokalnim zajednicama, šumovlasnicima i šumoposjednicima te drugim partnerima kako bi stvorila što kvalitetnija komunikacijska mreža. Već spomenuti sveobuhvatni i višejezični mrežni portal Gateway biti će na raspolaganju svim dionicima obnove šuma i šumskih krajolika te će ih voditi ka pronalasku odgovora na pitanja o obnovi šuma, savjetovati ih kako se nositi s preprekama i izazovima te omogućiti pristup lako primjenjivim i razumljivim alatima i materijalima koji podržavaju obnovu šuma (npr. najbolje prakse za obnovu šuma, aplikacija za odabir vrsta drveća, inovativni vodič za financiranje i slično). Obuhvatiti će i „tržnicu obnove šuma“, gdje tržišni agenti, npr. potencijalni investitori i vlasnici zemljišta, mogu dogovoriti ponude za projekte obnove šuma. Projekt će iznjedriti podlogu za kvalitetnije donošenja odluka o obnovi bioraznolikosti, povećanju usluga ekosustava i pohranu ugljika s ciljem ostvarivanja sinergije s opće korisnim funkcijama šuma. Projektom se jača utjecaj stručnjaka i podizanje svijesti o važnosti obnove šuma i u stručnoj i široj javnosti bi se osigurala relevantnost rezultata projekta.

Hrvatski šumarski institut u suradnji s Institutom za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu pretvoriti će devitalizirane šumske kulture alohtonih topola u mješovite šume hrasta lužnjaka (Quercus sp., Ulmus sp., Prunus sp., Sorbus sp.) te na taj način povećati raznolikost vrsta drveća s ciljem postizanja većeg potencijala za biološku raznolikost i opće korisne funkcije šuma. To će poboljšati proizvodnju drva, potaknuti vezivanje ugljika, poboljšati biološku raznolikost te povećati otpornost šumskih sastojina.

KLJUČNE RIJEČI: kulture alohtonih topola, supstitucija, obnova šuma

PROJEKTNI PARTNERI:

  • European Forestry Institute (EFI)
Projektni partneri

36 europskih znanstvenih i stručnih institucija

Skip to content