Kao pionirsko istraživanje u području šumarstva u RH, HŠI provodi projekt inokulacije sadnica gospodarskih vrsta šumskog drveća s dvije vrste crnih tartufa, a to su Tuber aestivum i Tuber melanosporum. (crni i ljetni tartuf).
Glavni cilj istraživanja je uspostava protokola za inokulaciju sadnica autohtonih šumskih vrsta drveća autohtonim komercijalnim vrstama gljiva iz roda Tuber koja uključuje i pronalazak financijski i vremenski isplative metode proizvodnje takvih sadnica. Dodatni cilj istraživanja je osnivanje pokusnih polja za praćenje rasta i razvoja inokuliranih sadnica te proizvodnja tartufa. Vrste sadnica obuhvaćene istraživanjem inokulacije pretežno su vrste roda Quercus (crnika, lužnjak, kitnjak, cer, medunac), zatim lijeska, bor i grabovi, a u svrhu da bi se pokrio čim veći raspon šumskih staništa RH.
Također, u planu je i proširenje popisa vrsta domaćina, npr. s običnom bukvom. Kako bi se utvrdio uspjeh istraživanja, potrebno je kontinuirano praćenje razvoja inokuliranih sadnica i micelija u (polu)kontroliranim uvjetima što je moguće jedino u nasadima inokuliranih sadnica. Nadalje, biljke s mikorizom imaju veći debljinski i visinski prirast, imaju veću lisnu površinu, otpornije su na patogene na listu i korijenu, lakše koriste dostupne resurse u tlu te bolje podnose šok presadnje, posolicu i sušu. Osim podizanja nasada, inokulirane sadnice moguće je koristiti prilikom pošumljavanja, popunjavanja i sanacije degradiranih staništa, zatim staništa siromašnih hranjivima te kao osiguranje nastavka prirodne sukcesije.
VODITELJ PROJEKTA:
PROJEKTNI TIM:
KONTAKT OSOBA:
VANJSKI SURADNICI:
PROJEKTNI PARTNERI: