ŠIFRA PROJEKTA: IP-2016-06-3337
Šumski ekosustavi odlikuju se izrazito promjenjivim uvjetima za rast i razvoj. Prema dosadašnjim spoznajama, mediteranska regija čini se najosjetljivijom na globalne promjene i atmosferske utjecaje. Mediteranski šumski ekosustavi pokrivaju gotovo polovicu šumom prekrivenih područja u Hrvatskoj i od velike su važnosti zbog ekoloških funkcija koje pružaju, a istovremeno su vjerojatno i najugroženiji šumski ekosustavi u našoj zemlji.
Rizik od utjecaja atmosferskih taloženja, ozona, erozija, klizišta i poplava u današnje je vrijeme sve veći. Faktori rizika u kombinaciji s klimatskim promjenama vjerojatno utječu na ciklus nutrijenata i hranidbenu vrijednost, vlažnost tla i, u konačnici, na rast i primarnu produktivnosti.
Istraživanja u šumarstvu u mediteranskoj regiji tradicionalno su zapostavljena zbog ograničenih sredstava, povremenih prekida i nepristupačnosti, a osim toga, slaba koordinacija na europskoj razini i ne usuglašena politika suradnje minimaliziraju utjecaj istraživačkih programa i ugrožavaju sposobnost za ispravno pružanje učinkovitih rješenja. U tom kontekstu, izazov je za sve mediteranske zemlje kako poboljšati svoje sposobnosti u istraživanjima koja se odnose na mediteranske šume.
Uzimajući sve navedeno u obzir cilj projekta DepOMedFor jest uspostaviti i razviti praćenje šuma na području hrvatskog Sredozemlja koje će dati po prvi puta u Hrvatskoj jedinstvenu mogućnost analize biogeokemijskih ciklusa elemenata na lokalnoj razini i procjenu utjecaja onečišćivača okoliša na šume, praćenjem unosa od izvora do krajnjeg receptora. Istraživanje će dati jedinstvenu mogućnost za analizu ne samo biogeokemijskog ciklusa elemenata na lokalnoj razini, nego i procjenu utjecaja onečišćenja na dijelove šumskog ekosusustava, te tijek od izvora do receptora. Atmosfersko taloženje i razina ozona na plohama na kojima će se vršiti mjerenja mjerit će se zajedno i s drugim varijablama, uključujući one koji se odnose na tlo i lišće te hranjiva, zdravstveni status stabla, rast i prirast te stanje krošnje u kombinaciji s meteorološkim podacima. Dobit će se potpuno nove, potrebne informacije koje nedostaju o atmosferskom taloženju, statusu hranjivih tvari, stvarnim opterećenjima, razini ozona i njegovih učinaka na šume. Dodane vrijednosti ovog istraživanja bit će ispunjavanje praznina u znanju o našim mediteranskim šumskim ekosustavima i nadogradnja stečenog znanja različitim statističkim metodama i budućim predviđanjima kako bi se procijenilo stanje mediteranskih šumskih ekosustava. Rezultati ovog istraživanja i suradnje s talijanskim i francuskim znanstvenim institucijama doprnijet će širem pogledu na utjecaje atmosferskih unosa na mediteranske šumske ekosustave istočne obale Jadrana na regionalnoj i europskoj razini.
VODITELJ PROJEKTA:
PROJEKTNI TIM:
KONTAKT OSOBA:
VANJSKI SURADNICI:
Održan Kick-off sastanak 28.03.2017. u Hotelu Panorama Zagreb
Organizirana radionica o ekološkim modelima za znanstvenike u sklopu međunarodne konferencije GREEN2018. pod pokroviteljstvom IUFRO, EFI i EPTA-e u Zagrebu pod nazivom “Assessing and modeling the forest ecosystem sustainability under climate change”. (Galerija)
Pozivno predavanje na European biotechnology congress, 26.-28.04.2018., Atena, Grčka.
U sklopu projekta DepOMedFor, suradnica na projektu iz Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša dr. sc. Lukrecija Butorac sudjelovala je u prijavi na natječaj Hrvatske zaklade za znanost “Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti” (DOK-09-2018). Temeljem tog natječaja odabran je kandidat za zapošljavanje na radno mjesto doktoranda koji će pritom upisati poslijediplomski doktorski studij na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Usavršavanje doktoranda i voditeljice projekta u Institutu CNR-IRSA Verbania-Pallanza, Italija u razdoblju 11. – 22.02.2019.
Prezentacija postera projekta 23.05.2019. na Danu otvorenih vrata Hrvatskog šumarskog instituta.
Usavršavanje doktoranda i voditeljice projekta u Institutu ENEA Rim, Italija u razdoblju 11. – 20.11.2019.
Održana završna radionica projekta DepOMedFor u Splitu 21.2.2020. pod nazivom Final workshop of the project Assessment of Atmospheric Deposition and Ozone levels in Mediterranean Forest ecosystems, DepOMedFor.
Prilog_DepOMedFor_4.5.2_Lovreskov_Split
Prilog_DepOMedFor_4.5.2_Limić_Split.pptx
Prilog_DepOMedFor_4.5.2_Limić_Split.pdf
Prilog_DepOMedFor_4.5.2._PROGRAMME_Split
Prilog_DepOMedFor_4.5.2_Lovreskov_Poreč
Prilog_DepOMedFor_4.5.2_Limić_Poreč.pptx