Potreba za oblikovanjem jedinstvene, ujednačene metodologije procjene obuhvata i intenziteta oštećenja kao i samih šteta od velikih prirodnih nepogoda, nametnula se kao odgovor na njihovu sve češću pojavu koja pred struku i društvo stavlja velike izazove. Prvi je kako u kratkom vremenu procijeniti štetu po obimu, ozbiljnosti i utjecaju na ekosustav te predložiti mjere sanacije prema njihovoj hitnosti i ozbiljnosti oštećenja, te drugi kako odabrati tehnologije sanacije koje će dati najbolje rezultate, a ujedno dugoročno umanjiti rizik od ponavljanja šteta istih razmjera od sličnih prirodnih nepogoda.
Ovdje se za mediteranske šume Hrvatske najviše pozornosti poklanja požarima no na drugo mjesto dolaze vjetrolomi i vjetroizvale kao najčešće prirodne nepogode ovog područja. Posebna pozornost posvetiti će se njihovom utjecaju na biološku raznolikost ovih osjetljivih šumskih ekosustava te problematiku sanacija nastalih šteta u okviru Natura 2000 područja. Posebni uvjeti propisani FSC standardima za državne šume koji bi mogli utjecati na provođenje mjera sanacije također će biti uzeti u obzir.
Metodologija koja se predlaže objediniti će postojeće pravilnike i iskustva te na jednom mjestu koristeći se metodom studija slučajeva prikazati različite mjere i tehnike bioloških sanacija te gospodarskih mjera s ciljem umanjivanja rizika.
Cijeli projektni zadatak podijeljen je u dva dijela koji svaki ima nekoliko manjih cjelina kako bi se mogla obuhvatiti cijela problematika:
VODITELJ PROJEKTA:
PROJEKTNI TIM:
KONTAKT OSOBA:
PROJEKTNI PARTNERI: