+385 (0)98 324795, +385 (0)98 340497

InterACT green: Green infrastructure InterACTive management and regeneration tested through River Drava Forest Park in Varaždin

Međunarodni projekt

STATUS: Aktualan
Početak: 01. ožu 2024.
Kraj: 31. kol 2027.

SAŽETAK:

Projekt InterACT green bavi se interdisciplinarnom revitalizacijom Dravske park šume u Varaždinu. Dravska park šuma je prirodni prostor zaštićen u kategoriji park šume, dio je šireg zaštićenog područja Regionalnog parka Mura-Drava i prekograničnog petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, kao i ekološke mreže Natura 2000. Višestruka zaštita park šume govori kako se radi o prostoru iznimno velike bioraznolikosti.

Grad Varaždin kao nositelj projekta, jedan je od 14 odabranih gradova, između 99 kandidata, koji osigurao financiranje od Europske Urbane Inicijative za projekt „InterAct Green“. Projekt je službeno započeo 1.3.2024. te će sveukupno trajati 42 mjeseca, odnosno 3,5 godine, do datuma 31.08.2027. godine. Ukupni proračun projekta iznosi 5.166.425,60 eur. Projektni partneri su Grad Ludbreg, Fakultet organizacije i informatike, Hrvatski šumarski institut, Javna ustanova ‘Priroda varaždinske županije’ i Turistička zajednica grada Varaždina. Osim provedbenih partnera, u projekt su uključeni i tzv. transfer gradovi koji osiguravaju dugoročni transfer znanja i iskustava, a to su Sierra Espuña u Španjolskoj, Kamnik, Slovenija te Nyíregyháza, Mađarska.

Revitalizacija ove urbane šume provoditi će se kroz 3 glavna cilja:

  1. Fizička regeneracija prostora u četiri zone – riječna riva, špica, šumski trgovi i pješačke staze s urbanom opremom
  2. Poboljšanje zdravstvenog stanja park šume
  3. Razvoj inovativne digitalne platforme za upravljanje zelenom infrastrukturom.

Hrvatski šumarski institut sudjeluje u provedbi cilja vezanog uz poboljšanje zdravstvenog stanja park šume. Kako bi se postigao navedeni cilj, planira se izraditi detaljnja analiza zdravstvenog stanja šume. Izraditi će se i Program regeneracije park šume kojem je cilj definirati koje zone šume će se i fizički oboviti za vrijeme trajanja projekta. Plan je da se u sklopu provedbe projekta regenerira 7% ukupne površine šume, odnosno 6 ha. Procjena usluga ekosustava provodit će se zajedno s analizom bioraznolikosti tla i grmlja s naglaskom na Natura 2000 vrste, a u planu je i izrada procjene zdravstvenog stanja zaštićenih bijelih topola. Za potrebe provedbe navedenih analiza i studija, u planu je nabaviti multispektralnu bespilotnu letjelicu kojom će se moći detaljno snimiti područje park šume. Izraditi će se i dugoročan plan regeneracije šume kojim će se definirati smjer obnove šume za slijedećih 20 godina, kako bi se šuma mogla nastaviti obnavljati i nakon završetka projekta.

Važan segment projekta je i razvoj digitalne platforme, gdje su uključeni svi partneri.

Platforma će omogućiti digitalno interdisciplinarno upravljanje Dravskom šumom, kao i ostalim zelenim površinama grada Varaždina. Platforma će građanima koji žele posjetiti Dravsku šumu pružati informacije o šumi, novostima i događanjima, edukativne resurse, interaktivne karte, a Gradu Varaždinu će omogućiti upravljanje podacima i analizu za upravljačke odluke, praćenje stanja okoliša, komunikaciju, upravljanje među svim relevantnim dionicima, planiranje i održavanje, GIS interaktivne karte i upravljanje posjetiteljima. Svi podaci, analize i studije koje će Hrvatski šumarski institut izraditi biti će ugrađeni u digitalnu platformu i tako dostupni široj javnosti.

Projekt je tematski vezan uz Novi Europski Bauhaus, što znači da podržava vrijednosti uključivosti, održivosti i dizajna. Projektom se ne narušava sklad ekosustava, a prilikom implementacije vodit će se računa o usklađenosti sa svim važećim regulativama.

KLJUČNE RIJEČI: forest park, green infrastructure, forest regeneration, digital platform
Voditelj projekta

Slađana Miočić, grad Varaždin

Program

European Urban Initiative, Innovative action

Skip to content